Dwa najważniejsze pytania w życiu

W codziennym zabieganiu często tracimy z oczu to, co najważniejsze. W efekcie rozpoczynamy jakieś działania lub podejmujemy decyzje (niekiedy życiowe!) zupełnie w ciemno, nie zadając sobie wcześniej prostych, a zarazem genialnych w swej prostocie pytań. Te pytania mogą być niesamowitym drogowskazem i życiowym doradcą, który pomoże nam jasno myśleć, rozwiać wątpliwości i dojść tam, gdzie chcemy się znaleźć. Dotyczy to zarówno biznesu, jak i życia rodzinnego czy towarzyskiego. A więc…czytaj dalej i włącz je do swojego arsenału.

Życie to sztuka zadawania pytań...i znajdowania na nie odpowiedzi.

Życie to sztuka zadawania pytań…i znajdowania na nie odpowiedzi.

Poznajmy przyczyny

Pytanie pierwsze brzmi: DLACZEGO?

To jest absolutnie genialne pytanie – jedno z najważniejszych w życiu. Jak na ironię – większość ludzi go nie docenia i nie wykorzystuje potencjału z nim związanego. Jedną z dziedzin, w której to pytanie się doskonale sprawdza jest poszukiwanie rozwiązań danego problemu. Właściwie przy odpowiednio otwartym umyśle, kilkakrotnie powtarzając pytanie „Dlaczego?” możemy dojść do źródła niemal każdego problemu.

Przykład:

Przychodzi sprzedawca do swojego szefa i mówi: „Szefie, mam złą wiadomość – w tym kwartale nie zrealizujemy celów sprzedażowych”

Szef: Dlaczego?
Sprzedawca: Bo sprzedaż jest za mała.
Szef: Dlaczego?
Sprzedawca: Bo mamy za mało klientów.
Szef: Dlaczego?
Sprzedawca: Bo dostajemy za mało zapytań ofertowych z Internetu.
Szef: Dlaczego?
Sprzedawca: Bo za mało osób odwiedza naszą stronę www.
Szef: Dlaczego?
Sprzedawca: Bo prawie w ogóle nie jesteśmy widoczni w wyszukiwarkach.

Szef: A więc w tym problem – podejmijmy więc działania zmierzające do poprawy widoczności w wyszukiwarkach.

W tym przypadku wystarczyło pięć razy „Dlaczego”, aby dojść od ogółu do problemu źródłowego. Zazwyczaj będzie tak, że już po kilku powtórzeniach tego pytania dojdziesz do rdzenia, którym powinieneś się zająć. Nie ma większego znaczenia, czy rozwiązujesz problem natury biznesowej czy towarzyskiej – mechanizm działania jest dokładnie taki sam.

ZAWSZE POSZUKUJ PRZYCZYNY ŹRÓDŁOWEJ.

Poznajmy cel

Drugie mistrzowskie pytanie brzmi: PO CO?

Pytanie „Po co?” jest pytaniem o cel. Używaj go zawsze wtedy, gdy masz do podjęcia jakąś decyzję. Może to być np. rozpoczęcie relacji towarzyskiej, inwestycja kapitału czy też wybór studiów.

To pytanie pozwoli ci jaśniej spojrzeć na efekt, który chcesz osiągnąć i zweryfikować, na ile konkretne działanie (decyzja) cię do niego przybliży. Jeżeli nie zadasz sobie tego pytania w stosownym momencie, to ryzykujesz popełnienie błędu, który w przyszłości może cię drogo kosztować.

Przykład: PO CO MAM IŚĆ NA STUDIA?

To jest świetne pytanie, które powinien sobie zadać każdy, kto rozważa rozpoczęcie studiów. W moim przypadku było tak, że nie przeanalizowałem dokładnie celu studiów, przez co studiowałem dziedzinę nie do końca zgodną z moimi zainteresowaniami. Okazało się, że kierowałem się przede wszystkim przekonaniem, że „najważniejszy jest dyplom” (nota bene to przekonanie jest całkowitą bzdurą). W efekcie osiągnąłem cel pt. „dyplom”, jednak w dłuższej perspektywie nie był mi on do niczego potrzebny.

Gdybym na etapie wyboru studiów poszukał odpowiedzi na pytanie „PO CO?”, to pewnie poszedłbym za sercem, a czas studiów potraktował jako okazję do poszerzania wiedzy z interesującej mnie dziedziny, bez względu na to, czy będę miał dyplom i jaki on będzie. Kosztowałoby mnie to znacznie mniej stresu i byłoby o wiele bardziej efektywne z punktu widzenia celu, jakim jest samorealizacja.

Pytanie „PO CO?” jest ważne z jeszcze jednego powodu – to jest pytanie o motywację. Jeżeli chcesz coś zrobić w życiu, to musisz mieć odpowiednio silną motywację do zrobienia tego. Jeżeli nie będziesz miał silnego „PO CO?”, to po prostu tego nie zrobisz lub zaczniesz, ale nie dokończysz.

Dowiedz się więc jakie jest twoje „PO CO?” już na starcie, a wtedy podejmiesz decyzję zgodną z twoimi oczekiwaniami i szybciej osiągniesz swój cel.

ZAWSZE MIEJ PRZED OCZAMI CEL, DO KTÓREGO CHCESZ DOJŚĆ

Mogę ci w czymś pomóc? Napisz do mnie.

 

Comments are closed.