Jak wykorzystać wiedzę o typach osobowości do budowy udanego związku?

Zostałem poproszony o rozwinięcie tematu typów osobowości w kontekście budowania relacji damsko-męskich. Pomysł wydał mi się interesujący, dlatego postanowiłem napisać artykuł, który rzuci nowe światło na bliskie Ci kwestie.

Wiele związków popada w kryzysy lub rozpada się tylko dlatego, że pomiędzy partnerami nie ma wzajemnego zrozumienia dla decyzji i postaw. W wyniku błędnej interpretacji słów lub zachowań drugiej strony pojawiają się zupełnie niepotrzebne konflikty, których można uniknąć. Niezbędna jest jednak pewna świadomość, którą podzielę się z Tobą w dzisiejszym artykule. Dzięki niej będziesz spokojniej reagował na zachowania innych ludzi i wprowadzisz swoje relacje na kolejny poziom.connect-20333_1920

Czy druga strona faktycznie chce mi dokopać?

W sytuacjach, gdy nasze oczekiwania wobec partnera rozmijają się z rzeczywistością, mamy tendencje do popadania w gniew lub frustrację. Te tendencje są tym silniejsze, im bardziej jesteśmy przekonani o tym, że ktoś zachowuje się w taki a nie inny sposób, aby nam zrobić na złość, dokopać. Sęk w tym, że nie zawsze tak jest. Co więcej – większość ludzkich reakcji powstaje w sposób automatyczny i bezwarunkowy, jako pochodna typu osobowości danego człowieka. Jeżeli postarasz się poznać typ osobowości twojego partnera / partnerki, to dojdziesz do wniosku, że robiąc po swojemu nie zawsze chce ci dokopać, nie zawsze trzeba się o to kłócić i, co najważniejsze, nad wszystkim można spokojnie popracować.

Np. dla sangwinika normalne jest, że musi się wygadać; dla choleryka normalne jest, że musi decydować i mieć wyzwania; dla melancholika normalne jest, że musi o wszystkie detale zadbać, a dla flegmatyka normalne jest, że najważniejsza jest wygoda i spokój. Czy można to pogodzić? Można. Najlepiej sprawdzić na życiowych przykładach.

Przykład 1: Związek choleryka z melancholikiem

To popularne połączenie. On ma naturę typowo ekstrawertyczną – otwarty na ludzi, towarzyski, optymistyczny, nastawiony na wyzwania i działanie, lubiący wpływać na innych.

Ona (melancholiczka) to jego przeciwieństwo: introwertyczka o analitycznym spojrzeniu, spokojna, stonowana, pesymistka, wrażliwa, skupiona na detalach.

Mówi się, że „przeciwieństwa się przyciągają”, jednak w przypadku nieświadomych związków takie połączenie może po pewnym czasie owocować niezrozumieniem, wzajemnym obwinianiem i chęcią zmieniania drugiej strony na siłę. Innymi słowy: u nieświadomych osób ta mieszanka może być wybuchowa.

Jak rozwiązać problem?

Jeżeli choleryk zaakceptuje potrzeby osobowości melancholicznej, takie jak np. wrażliwość, dbałość o szczegóły, porządek itp., to przestanie mieć do niego pretensje o te kwestie. W efekcie melancholik poczuje się doceniony, bezpieczny i będzie mógł być sobą.

Analogicznie działa to w drugą stronę: jeżeli melancholik zaakceptuje energiczny temperament choleryka, jego skłonność do ryzyka, brania odpowiedzialności za ludzi i projekty oraz szersze spojrzenie (zamiast koncentracji na detalach), to przestanie cierpieć i zarzucać drugiej stronie złą wolę. Tak naprawdę siła związku tkwi w uzupełnianiu się różnic. Partner, który ma osobowość choleryczną może wziąć na siebie kwestie związane z większą presją i odpowiedzialnością, natomiast partner-melancholik może być świetnym wsparciem dla choleryka w kwestiach organizacji, zadbania o detale przedsięwzięcia, uporządkowania spraw.

Przykład 2: Związek sangwinika z flegmatykiem

Kolejna ciekawa kombinacja:

ONA: Energiczna, entuzjastyczna ekstrawertyczka – otwarta na ludzi, towarzyska, rozgadana, wszędzie jej pełno.

ON: Spokojny, powolny, serdeczny introwertyk – przyjacielski, pogodny, bezkonfliktowy, wprowadzający harmonię.

Obydwa te typy są zorientowane na relacje z innymi ludźmi, jednak każdy z nich na swój sposób. Sangwinik lubi zwracać na siebie uwagę, opowiadać historie, być duszą towarzystwa. Z kolei flegmatyk jest doskonałym słuchaczem, otwiera się na to, co mówi drugi człowiek, dąży do harmonii w relacjach, nie zwraca na siebie uwagi – woli raczej pozostać niezauważonym.

Tak naprawdę sangwinik i flegmatyk świetnie się uzupełniają – pierwszy jest gadułą, drugi słuchaczem; pierwszy jest pełen entuzjazmu, drugi twardo stąpa po ziemi; pierwszy lubi być na pierwszym planie, drugi bardzo dobrze czuje się w roli tła – itd.

Problem w związkach sangwiników z flegmatykami pojawia się w momencie, gdy sangwinik zaczyna zarzucać flegmatykowi bycie nudnym, za mało towarzyskim, mało kreatywnym, mało wyrazistym itd.

Z kolei flegmatyk może mieć do sangwinika pretensje o dokładnie przeciwne skłonności: gadulstwo, chaotyczność, słomiany zapał, niekończące się spotkania ze znajomymi itd.

Jak rozwiązać problem?

Tak jak w poprzednim przypadku: poprzez wzajemne poznanie i zaakceptowanie swoich temperamentów. Jeżeli sangwinik uszanuje zamiłowanie flegmatyka do spokoju, harmonii i wygody, a flegmatyk pozwoli sangwinikowi się wygadać i wyrazić swoją barwną osobowość, to taki związek bardzo szybko może odzyskać harmonię, a partnerzy mogą nie tylko umocnić poczucie więzi, ale również dzielić się między sobą obowiązkami w taki sposób, aby każdy robił to, co bardziej pasuje do jego osobowości.

Np. organizując spotkanie towarzyskie dla znajomych żona-sangwiniczka może zająć się kwestiami związanymi z zabawianiem gości, a mąż-flegmatyk będzie doskonale rozluźniał atmosferę, od czasu do czasu rzucając (z kamienną twarzą) jakiś wyszukany dowcip. Pomimo, że mają różne sposoby wyrażania siebie, mogą doskonale się uzupełniać :)

Powyżej przedstawiłem jedne z bardziej jaskrawych przykładów, aby ułatwić ci zrozumienie tematu. Tak naprawdę każdy z nas jest mieszanką wszystkich typów osobowości, jednak charakteryzuje nas głównie połączenie jednego typu dominującego oraz najsilniejszej domieszki. Jestem przekonany, że ta wiedza pomoże ci spojrzeć na twoje relacje z nowej perspektywy i budować je w bardziej świadomy, harmonijny sposób. Jeżeli chcesz pomóc innym związkom wyjść z konfliktowych opresji, to podziel się z nimi tym artykułem – może uratujemy kilka relacji :)

Dowiedz się więcej: Typy osobowości: jak zrozumieć sangwinika?, Typy osobowości: jak zrozumieć choleryka?, Typy osobowości: jak zrozumieć melancholika?, Typy osobowości: jak zrozumieć flegmatyka?

Comments are closed.