Typy osobowości: jak zrozumieć flegmatyka?

Dzisiaj przyjrzymy się ostatniemu z czterech podstawowych typów osobowości, czyli flegmatykowi. Dzięki temu artykułowi lepiej poznasz naturę flegmatyków, zrozumiesz gdzie są ich naturalne motywacje, talenty i słabości, co pozwoli Ci budować lepsze relacje z ludźmi obdarzonymi tą osobowością i efektywniej wykorzystywać ich zasoby. A może odkryjesz, że sam jesteś flegmatykiem? Wówczas wiedza zawarta w tym wpisie pozwoli Ci lepiej określić swój wymarzony zawód oraz styl działania. Zatem – do dzieła!

Kim jest flegmatyk i co jest dla niego ważne?

Flegmatyk jest typem introwertycznym (podobnie jak melancholik), z natury małomównym, o pesymistycznym nastawieniu. W przeciwieństwie do melancholika, flegmatyk cechuje się raczej silną wolą i jest nieskłonny do uczuć. Jego najważniejszą cechą jest spokój oraz…brak wyraźnych cech, który na swój sposób też go charakteryzuje. Flegmatyk w swoim działaniu i decyzjach kieruje się przede wszystkim wygodą, prostotą i bezpieczeństwem – co można wykorzystać chcąc skutecznie wywierać wpływ na ten typ osobowości.

Mocne strony flegmatyka

  • Opanowany – stabilność i opanowanie to ogromne atuty flegmatyka. Choć bardziej żywiołowe osobowości mogą postrzegać ten spokój jako nudę i ociężałość, tak naprawdę jest to bardzo cenny zasób, który potrafi łagodzić skutki sporów i kłótni w zespołach, obniżać napięcie i rozluźniać atmosferę. Flegmatyk zawsze będzie dążył do załagodzenia konfliktu, dzięki czemu jest dobrym rozjemcą w podbramkowych sytuacjach oraz „neutralizatorem” władczych zapędów choleryka.
  • Dobry administrator – dzięki wewnętrznemu spokojowi i cierpliwości flegmatyk dobrze sprawdza się w roli administratora. Mając jasno wytyczone zalecenia i reguły postępowania, potrafi on konsekwentnie trzymać się planu i krok po kroku robić to, co ma być wykonane. Tam gdzie sangwinik by się zagubił w chaosie, choleryk zniecierpliwił monotonią, a melancholik utonął w szczegółach, flegmatyk po prostu ze stoickim spokojem zrobi swoje.
  • Dobry słuchacz – typ flegmatyczny ma niebywałą zdolność słuchania innych ludzi, przez co jest doskonałym słuchaczem np. dla sangwinika, który z kolei jest urodzonym gawędziarzem. Flegmatyk potrafi pozostawić drugiej osobie przestrzeń i szczerze wsłuchać się w to, co ma ona do powiedzenia. Dzięki tej potężnej zalecie flegmatycy zjednują sobie zaufanie ludzi, którzy chętnie zwierzają im się ze swoich problemów czy tajemnic.

Słabe strony flegmatyka

  • Nienawidzi konfliktów -niechęć do konfliktów wydaje się być pozytywną cechą, jednak doprowadzona do skrajności może powodować u flegmatyka skłonności do postrzegania konfliktów jako zło i unikania ich za wszelką cenę. Tymczasem okresowe spięcia i tarcia są rzeczą naturalną w dynamicznym zespole, stąd próby ich radykalnego unikania mogą powodować ograniczenie potencjału zespołu, np. poprzez tłumienie negatywnych emocji czy też wycofanie niektórych jednostek.
  • Nie lubi zmian – flegmatyk jako typ lubiący spokój i wygodę może przejawiać dużą niechęć do zmian, ponieważ każda zmiana wiąże się z pewnym stresem wynikającym z lęku przed nieznanym czy koniecznością uczenia się nowych rzeczy. Można więc oczekiwać, że flegmatyk nie będzie inicjatorem nowych projektów, innowacji czy zmian w firmie. Ta cecha jest ciemną stroną stabilności.
  • Pozbawiony entuzjazmu – flegmatyk to typ raczej pozbawiony entuzjazmu, co wynika z jego spokojnego usposobienia. Może to być frustrujące dla otoczenia i postrzegane jako wyraz dezaprobaty czy też braku zainteresowania. Należy jednak pamiętać, że stoicki spokój niekoniecznie musi oznaczać niezadowolenie – flegmatyk po prostu ma taki sposób bycia i okazywania emocji.

Zawody dla flegmatyka

Z uwagi na wspomniane wcześniej mocne strony i słabości, flegmatyk jest bardzo dobry w wykonywaniu rzeczy rutynowych, powtarzalnych, które innym mogą wydawać się nudne. Stąd będzie on np. dobrym administratorem. Ponadto umiejętność słuchania i opanowanie czyni z niego skutecznego mediatora oraz osobę przywracającą zgodę. Flegmatycy na ogół są dobrymi pracownikami, ale kiedy już wykonają pracę, raczej skorzystają z przysługującego im prawa do odpoczynku niż będą szukać następnego zadania.

Tym wpisem kończę krótki cykl artykułów na temat rozumienia podstawowych typów osobowości. Za jakiś czas wrócę do tego tematu, aby pokazać Ci jak wykorzystać tę wiedzę do budowania efektywnych zespołów i szukania zawodu spójnego z naszymi naturalnymi talentami i temperamentem.

Jeżeli masz do mnie jakieś pytania lub chcesz podzielić się własnymi spostrzeżeniami odnośnie Twojego typu osobowości – skorzystaj z formularza kontaktowego.

Comments are closed.