Typy osobowości: jak zrozumieć sangwinika?

Istnieją różne podziały na typy osobowości człowieka, opracowane przez różnych badaczy na przełomie dziejów. Ja jednak skupię się na tym, który zrobił na mnie największe wrażenie swoją uniwersalnością. Jest to podział na osobowości wg Hipokratesa. Wyróżniamy w nim cztery podstawowe typy: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk. Nie ma typów „lepszych”, ani „gorszych” – każdy z nich jest inny i posiada unikalny zestaw mocnych i słabych stron. Ta różnorodność powoduje, że wszystkie one się uzupełniają. W dzisiejszym wpisie skupimy się na pierwszym z nich, czyli sangwiniku.

Kim jest sangwinik i co jest dla niego ważne?

Sangwinik to zdecydowanie najbardziej wyrazisty z czterech podstawowych typów osobowości. Jest to typ ekstrawertyczny – towarzyskiego, otwartego na ludzi optymisty. Kocha kontakty z ludźmi oraz dobrą zabawę. To typ osobowości, który lubi na sobie skupiać uwagę otoczenia – poprzez barwny ubiór, sposób bycia, gestykulację i komunikację. Dzięki wrodzonej rozmowności z łatwością buduje nowe relacje, a pewien rodzaj wewnętrznego uroku osobistego i charyzmy powoduje, że wiele rzeczy, za które innym by się oberwało, uchodzi mu na sucho.

Mocne strony sangwinika

  • dusza towarzystwa – z łatwością nawiązuje nowe znajomości i doskonale odnajduje się wśród ludzi. Potrafi skupiać na sobie uwagę otoczenia, opowiadać historie i bogato gestykulować, co sprawia, że ludzie dobrze się przy nim bawią. Ta cecha znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba budować relacje, pozyskiwać nowe osoby do współpracy itd. (np. handel)
  • entuzjastyczny – temperament sangwinika powoduje, że gdy zapali się on do jakiejś idei lub zadania, to w sposób naturalny okazuje swój entuzjazm i tryska energią. Energia ta szybko udziela się jego otoczeniu, co jest ogromnym atutem przy wdrażaniu nowych projektów, motywowaniu zespołów lub po prostu zachęcaniu innych do określonych działań czy postaw
  • spontaniczny – jako osobowość bardzo ceniąca zabawę, sangwinik z natury cechuje się spontanicznością w działaniu. Nie jest dla niego problemem zrobienie czegoś szalonego czy podjęcie ryzykownej decyzji – pod warunkiem, że będzie się to wiązało z dobrą zabawą, emocjami itp. Ta cecha jest nieoceniona w kontaktach międzyludzkich oraz w nieprzewidywalnych sytuacjach.

Słabe strony sangwinika

  • gadulstwo – jedna z zasad mówi, że największe słabości człowieka znajdują się w cieniu jego mocnych stron. O ile rozmowność sangwinika może być dobrą cechą w kontaktach międzyludzkich, o tyle jej skrajna postać, czyli gadulstwo, z całą pewnością jest cechą niepożądaną. Sangwinik może mieć skłonności do nadmiernego gadulstwa, przerywania innym i dominowania dyskusji swoją osobą.
  • łatwo się rozprasza – sangwinik to typ nieco „roztrzepany”. Jego zamiłowanie do zabawy i emocji powoduje, że łatwiej ulega on rozpraszaniu, może się szybko dekoncentrować i zapominać o bieżących, istotnych sprawach. Ta słabość znajduje się w cieniu mocnej strony, jaką jest wcześniej wspomniany entuzjazm.
  • egocentryzm – sangwinik musi w szczególności uważać na to, aby nie popaść w egocentryzm. Choć skupianie na sobie uwagi otoczenia i uzewnętrznianie swoich emocji mogą być pomocne w wielu sytuacjach, to doprowadzone do skrajności powodują, że sangwinik nie zostawia miejsca na poznanie emocji i zdania innych osób, stawiając siebie i swoje potrzeby w centrum.

Zawody dla sangwinika

Jeżeli jesteś typem sangwinika, to doskonale odnajdziesz się w zawodach związanych z kontaktem z ludźmi, budowaniem relacji czy tez rozrywką, np. handlowiec, aktor, animator, nauczyciel. Te zajęcia umożliwiają sangwinikowi pełne wykorzystanie jego mocnych stron, dobrze współgrają z jego temperamentem oraz trafiają w najważniejsze potrzeby tej osobowości: potrzebę bycia zauważonym oraz spontanicznej zabawy.

Jeżeli odnalazłeś siebie w powyższym opisie, to zastanów się proszę, na ile Twoja obecna praca (lub kierunek nauki) współgra z naturą sangwinika: czy zaspokaja najważniejsze potrzeby mojego temperamentu? w jaki sposób pozwala wykorzystać mocne strony natury sangwinika? w jaki sposób pozwala zneutralizować słabe strony?

Może się okazać, że odpowiadając sobie na te pytanie utwierdzisz się w tym, że robisz to, co jest zgodne z Twoją naturą lub…dojdziesz do wniosku, że ścieżka, którą obecnie podążasz nie jest Twoją ścieżką.

Jeżeli natomiast zdecydowanie nie jesteś typem sangwinika, to tym goręcej zachęcam Cię do bycia ze mną w kontakcie, bo już niebawem przeanalizuję dla Ciebie pozostałe typy osobowości.

W razie pytań związanych z identyfikacją swojej osobowości oraz motywowaniem poszczególnych typów – skorzystaj z formularza.

Comments are closed.